चितवनको माछाले झस्काएको उपभोक्ता हित संरक्षण


शेयर गर्नुहोस्
पौष २४ काठमाडौँ।
चितवनको माछा खरीद-बिक्रीको हाइप्रोफाइल घटनाले सामाजिक सञ्जाल तातेको छ । माछा खरीद-बिक्री प्रकरणमा क्रेता र बिक्रेता दुवैको आफ्नो आफ्नो तर्क देखिन्छ । क्रेता र बिक्रेतामध्ये को कति दोषी छ ? निष्पक्ष छानबीन भएमा खुल्ने नै छ । तर यो घटनालाई उपभोक्ता हित संरक्षणको दृष्टिकोणबाट प्रतिनिधि घटनाको रूपमा लिई हेर्न सकिन्छ ।

के वास्तवमा नेपाली बजारमा उपभोक्ताको हित संरक्षण भएको छ त ? शिक्षित, सक्रिय र शक्तिशाली मानिने व्यक्तिहरू नै ठगिने बजारमा आम सर्वसाधारण उपभोक्ताको अवस्था कस्तो होला ? एकै जिल्लामा उत्पादित वस्तु सोही जिल्लाबाट बिक्री गर्दा खरीद बिल र बिक्री बिलमा समस्या देखिने बजार छ भने आयात हुने वस्तुहरूको अवस्था झन् कस्तो होला ? यी र यस्ता अन्य कैयन् प्रश्न अनुत्तरित छन् । यो आलेखमा नेपालमा विगत र वर्तमानमा उपभोक्ता हित संरक्षणको क्षेत्रमा भएका कार्यको चर्चा गर्ने जमर्काे गरिएको छ ।


Like it? Share with your friends!